4 783 wizyt
15 49.0138 8.38624 1 4000 1 https://mateuszczech.pl 300
quiz w bocie na facebooku

Quiz na Messengerze – poradnik. Jak go wdrożyć?

4 784 wizyt

Chatbot na Messengerze to świetne narzędzie, aby budować zaangażowanie wśród Twoich fanów. Jedną z form, którą możesz wykorzystać w ramach komunikacji na Messengerze jest quiz. Możesz go wykorzystać na wiele sposób:

 • przygotować konkurs z nagrodami,
 • sprawdzić wiedzę na temat swojej marki,
 • poznać preferencje zakupowe Twoich odbiorców,
 • zapewnić element grywalizacji w formie pytań i odpowiedzi.

Ten wpis jest poradnikiem do narzędzia Chatfuel (platforma do budowy botów na Facebooku), dzięki któremu dowiesz się, jak przygotować i wdrożyć quiz w ramach Twojego bota na Facebooku.

Quiz na Messengerze będzie zliczał punkty oraz na końcu przedstawi wyniki na podstawie odpowiedzi użytkowników – brzmi dobrze? To zaczynajmy.

Jak działa quiz na Messengerze?

Quiz na Messengerze pozwoli Ci budować zaangażowanie w tym kanale komunikacji. Dzięki quizowi możesz sprawdzić m.in. wiedzę na temat Twojej marki, czy wiedzy ogólnej o np. social media – świetne rozwiązanie dla agencji, które działają w tej kategorii.

Oto przykładowy quiz, który ostatnio uruchomiliśmy razem z MaxFloRec – wytwórnią muzyczną, która postanowiła sprawdzić poziom wiedzy na temat marki. Dodatkowo użytkownicy, którym udało się zdobyć maksymalną ilość punktów otrzymali kod rabatowy do sklepu.quiz na messengerze

Uruchom Quiz wiedzy o MaxFloRec


Od czego zacząć przygotowywanie quizu?

Quiz na Messengerze może się składać z dowolnej ilości pytań. Warto jednak pamiętać, że ich zbyt duża ilość, może zniechęcić użytkowników, aby go ukończyć. Przygotowywanie quizu powinieneś rozpocząć od przygotowania listy pytań oraz odpowiedzi.

Na potrzeby tego poradnika pokażę Ci jak stworzyć quiz w Messengerze z 5 pytaniami i 4 wariantami odpowiedzi.

Listę pytań oraz odpowiedzi możesz spisać w Google Docs lub w narzędziach typu Milanote.

O czym należy pamiętać tworząc quiz na Messengerze?

Jest kilka elementów o których warto pamiętać już od samego początku. Wynikają one z ograniczeń Facebooka jak np. ilość znaków, dostępne formaty plików czy dodatkowe integracje zewnętrzne. Przygotowując quiz na Messengerze pamiętaj o:

 • Dopuszczalna ilość znaków w pojedynczej odpowiedzi: 20

 • Dodatkowe formaty, które możesz wykorzystać w treści pytań:
  • wideo,
  • audio,
  • gify,
  • RSS,
  • emoji 👋.

Wykorzystanie dodatkowych formatów pozwoli Ci urozmaicić komunikację. Dzięki nim dodasz dodatkowy element interakcji z użytkownikami. W przypadku MaxFloRec świetnie sprawdziły się formaty audio (utwory muzyczne) oraz wideo (teledyski artystów).

Messenger Chatbot GIF - Find & Share on GIPHY


Quiz w Messengerze – Chatfuel

Wiesz za co uwielbiam Chatfuela? Za największą społeczność, która dzieli się wskazówkami, problemami i wiedzą. Oprócz tego, pod koniec maja Chatfuel uruchomił sekcję Templates – znajdziesz tam mnóstwo szablonów, czy poszczególnych rozwiązań do botów na Facebooku.

quiz w bocie na facebooku

Quiz Score – to tego szukasz!

Mając bota na Facebooku stworzonego w Chatfuelu w łatwy sposób możesz wdrożyć quiz na Messengerze. W sekcji Templates znajdziesz szablon, który nazywa się Quiz Score – będzie on stanowił podstawę do Twojego quizu.

quiz w bocie na facebooku

Jeżeli jeszcze nie masz bota na Facebooku to mam dla Ciebie poradnik – przeczytaj.

Aby wykorzystać szablon Quiz Score kliknij:

 1. Preview
 2. Use template

Messenger Chatbot GIF - Find & Share on GIPHY

Szablon zostanie utworzony jako nowy bot, który znajdziesz w Dashboardzie Chatfuela – na tym etapie przejdź do nowo stworzonego bota.

FYI: W dalszej części tego tekstu pokażę Ci w jaki sposób, połączyć go z Twoim, istniejącym już botem. 


Konfiguracja quizu w Messengerze

Do poprawnej konfiguracji quizu w Messengerze niezbędna jest minimalna wiedza na temat atrybutów (Setup User Attribute)

quiz w bocie na facebooku


Do czego będą Ci potrzebne atrybuty?

Na początku uspokoję – nie musisz nic w nich zmieniać. W szablonie masz do dyspozycji 5 pytań. Do każdego pytania są przypisane 3 odpowiedzi. Jeżeli chcesz rozszerzyć dany szablon do większej ilości pytań, to konieczne będzie utworzenie kolejnych atrybutów – pokażę Ci wszystko dokładnie, to proste 🙂 

Rozpoczęcie Quizu – konfiguracja wiadomości powitalnej

quiz w bocie na facebooku

 1. Atrybut, który odpowiada za resetowanie poprzedniego wyniku użytkownika – w momencie, gdy użytkownik uruchomi quiz ponownie, to atrybut {{total}} zmieni wartość na 0.  Dzięki temu użytkownik będzie mógł podejść do rozwiązania quizu wielokrotnie i za każdym razem otrzyma nowy wynik.

  Ważne: 
  nie edytuj nazwy atrybutu {{total}} – jest on powiązany z JSON API, które sprawdza odpowiedzi oraz przenosi do kolejnego pytania.


 2. Pierwszy komunika, który zobaczy użytkownik, który rozpocznie quiz w Messengerze – wystarczy edytować pierwszy komunikat, aby zachęć użytkowników do rozpoczęcia Twojego quizu.

 3. Przycisk typu Quick Reply, który rozpoczyna Quiz – po jego kliknięciu użytkownik zostanie przeniesiony do bloku o nazwie Question_1, który odpowiada za wyświetlenie pierwszego pytania.

 4. Opcjonalnie:
  – Przypisz atrybut do przycisku Quick Reply – dzięki temu dowiesz się ile osób uruchomiło quiz. Może się bowiem zdarzyć, że użytkownicy wyświetlają pierwszą wiadomość, lecz nie uruchamiają quizu.


  – Text replies processed by AI – możesz śmiało to wyłączyć, wystarczy przesunąć suwak, aby zrobił się szary. W przeciwnym wypadku, jeżeli posiadasz reguły w sekcji AI to bot może odpowiedzieć wg ustawionych reguł.


Konfiguracja pytań do quizu

Po wybraniu szablonu Quiz Score, w zakładce Automate pojawi się grupa bloków o nazwie Quiz, w której znajdziesz:

 • Bloki z treścią pytań – Question_1, Question_2, Question_3, Question_4, Question_5,
 • Bloki odpowiedzialne za naliczanie punktów za poprawną i błędną odpowiedź – Right_answer, Wrong_answer,
 • Blok odpowiedzialny za zakończenie quizu – Total,
 • Bloki odpowiedzialne za wyświetlanie treści na podstawie zdobytych punktów – Total_high, Total_low, Total_zero.

quiz w bocie na facebooku


Pytania do quizu

Do edycji treści pytań należy przejść do bloków Question_1, Question_2, gdzie blok Question_1 odpowiada za pierwsze pytanie, które pojawi się w Twoim quizie.

Każdy z bloków składa się z takich samych elementów:

 • Plugin Setup User Attribute,
 • Treść pytania,
 • Odpowiedzi,

quiz w bocie na facebooku

 1. Plugin Setup User Attribute – plugin, na postawie, którego użytkownik jest kierowany do następnego pytania po udzieleniu odpowiedzi na wyświetlone pytanie. Stąd jako Wartość (Value) znajduje się Question_2.

  Ważne: Jeżeli zmienisz nazwę bloków z pytaniami na Pytanie1, Pytanie2, to wtedy w pluginie Setup User Attribute musisz zmienić Wartość (Value) na nazwę bloków, które wprowadziłeś np. Pytanie2 – dzięki temu Twój bot, dzięki integracji z JSON API będzie kierował do następnego pytania (bloku).


 2. Treść pytania – w tym miejscu edytujesz treść swoich pytań, które pojawią się w Twoim quizie. Możesz wykorzystać do tego dodatkowe formaty: grafiki, gify, wideo, czy audio. Pełną listę znajdziesz na samym dole, klikając +.quiz w bocie na facebooku

 3. Odpowiedzi w quizie – wszystkie odpowiedzi są w formacie Quick Reply. Zasada jest prosta. Poprawna odpowiedź kieruje do bloku o nazwie Right_answer, zaś błędna do bloku o nazwie Wrong_answer. Dzięki temu możliwe jest zliczanie punktów za pomocą przygotowanej integracji z JSON API, która jest umieszczona w każdym z tych bloków.

  Ważne: Jeżeli nie jesteś programistą to edycja bloków Wrong_answer i Right_answer jest niewskazana. W obydwu blokach jest umieszczone gotowe rozwiązanie, które zlicza punkty – nie musisz ich edytować. Pamiętaj tylko o podpięciu poprawnej odpowiedzi pod odpowiedni blok.


Konfiguracja końcowych wyników w quizie

Wariant opisanego quizu zakłada 5 pytań. Za każdą poprawną odpowiedź dodawany jest 1 punkt, zaś za błędną 0 punktów. Aby urozmaicić formę zakończenia warto uwzględnić różne scenariusze dla użytkowników, którzy zdobyli określoną ilość punktów. Dla przykładu możesz podzielić wyniki na 3 grupy:

 • użytkowników, którzy zdobyli maksymalną ilość punktówblok o nazwie Total_high,
 • użytkowników, którzy zdobyli 0 punktówblok o nazwie Total_zero,
 • użytkowników, którzy zdobyli od 1 do 4 punktówblok o nazwie Total_low.

quiz w bocie na facebooku

 1. Treść, która wyświetli się po zakończeniu quizu – informacja tekstowa, która informuje użytkownika o tym, że odpowiedział na wszystkie pytania z quizu.

 2. Plugin Go to Block – dzięki temu pluginowi użytkownicy, którzy zdobyli określoną ilość punktów {{total}} zostaną przekierowani do odpowiedniego bloku na podstawie ilości zdobytych punktów.

  Ważne: jeżeli chcesz przekierować użytkowników na podstawie innej punktacji to wystarczy, że zmienisz wartości w danym pluginie Go to Block wpisują po prostu cyfrę.


Zakończenie quizu

quiz w bocie na facebooku

Każdy z tych bloków musisz edytować pod kątem treści.

W każdym z bloków możesz zauważyć treść {{total}} / 5 – parametr {{total}} będzie dynamicznie generowany na podstawie zdobytych punktów. Poprawi to customer experience w Twoim bocie.


Dobre praktyki

 • Ponowna możliwość uruchomienia quizu zaraz po jego zakończeniu – w ten sposób użytkownicy będą mogli wypełnić quiz jeszcze raz, a dzięki punktom zadbasz o pewien element grywalizacji.

Quiz Chatbot GIF - Find & Share on GIPHY

 • Wykorzystaj dodatkowe formaty – w ten sposób urozmaicisz komunikację podczas trudnych pytań.
 • Nagródź tych, którym udało się zdobyć maksymalną ilość punktów – możesz o tym wspomnieć na samym początku, aby dodatkowo zachęcić użytkowników do ukończenia quizu.

quiz w bocie na facebooku

 • Wykorzystaj Customer Chat na swojej stronie – umieszczając plugin od Facebooka na swojej stronie, czy dedykowanym landing page’u możesz zachęcić użytkowników, którzy odwiedzają Twój sklep, czy blog jako forma dodatkowej interakcji.
 • Wykorzystaj dodatkowe animacje na podstawie emoji – do dyspozycji masz 🎈, a efekt możesz sprawdzić w moim bocie – klik.

Jak przenieść quiz do swojego bota?

Jedyne co musisz zrobić to po prostu sklonować bloki z szablonu i przenieść je do swojego, właściwego bota. Zajmie Ci to 10 sekund.

Messenger Quiz GIF - Find & Share on GIPHY

Pamiętaj: przenosząc bloki z samymi pytaniami, niezbędne będzie dodanie pluginu Setup User Attribute, który resetuje punktacje – w szablonie znajduje się on na samym początku w Welcome Message, której nie da się przenieść do innego bota. Plugin ten umieść w miejscu, które poprzedza rozpoczęcie Twojego quizu. Tak powinien wygladać:

quiz w bocie na facebooku


Sam widzisz, że tworzenie interaktywnych form w bocie na Facebooku nie musi być wcale trudne. Szczerze to mam wrażenie, że więcej zajęło mi opisanie tego na potrzeby poradnika niż to faktycznie trwa w Chatfuelu, ale czego się nie robi w ramach ewangelizacji rynku.

Jeżeli interesuje Cię temat Messengera i jego możliwości to wpadaj do największej społeczności w Polsce dookoła Messengera – Messenger Marketing.

Udostępnij:
POPRZEDNI WPIS
Monitoring internetu dla blogera. Kompletny przewodnik.
CZYTAJ NASTĘPNY WPIS
3 pomysły jak podnieść zaangażowanie na Facebooku za pomocą bota.
O autorze
Mateusz Czech

Sporo czasu spędzam w sieci. Przez ten czas odkryłem setki narzędzi. Są wśród nich te, które mogą pomóc Ci w codziennej pracy. Ponadto jestem gadżeciarzem i fanem technologii. Prywatnie fan Apple. Zawodowo związany z Brand24.

close
Thanks !

Thanks for sharing this, you are awesome !

Przeglądanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie Więcej informacji

Ciasteczka cookies na tej stronie są włączone, aby dostarczyć Ci najlepszy możliwy sposób przeglądania. Jeśli kontynuujesz przeglądanie strony, bez zmiany sowich ustawień o ciasteczkach, lub klikniesz "Akceptuj", wyrażasz na to zgodę.

Zamknij