67 692 wizyt
15 49.0138 8.38624 1 4000 1 https://mateuszczech.pl 300
narzedzia do instagrama

Narzędzia do Instagrama, które musisz znać. [Zaktualizowany]

67 693 wizyt

Mam dziś dla Ciebie zestaw narzędzi do Instagrama, który pomoże Ci budować Twój profil na Instagramie – jak dobrać odpowiedni hashtag czy jakie aplikację do edycji zdjęć wybrać? Wspólnie z moimi subskrybentami newslettera na Messengerze zdecydowaliśmy, że kolejny tekst będzie właśnie o tym. Zebrałem zatem aplikacje, narzędzia do Instagrama, które pomagają mi na co dzień. 12 narzędzi, które świetnie się uzupełniają. Gotowy?

Przygotuj swój telefon, ponieważ na liście narzędzi znajdują się także aplikacje, które są dostępne tylko na telefonie. Instagram to platforma, która debiutując, była dostępna tylko na mobile. Dziś znajduje się na niej ponad 700 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie. Tym samym zbliża się do wyniku Messengera, który przekroczył 1 miliard. Zatem telefony, komputery w dłoń i zaczynamy.

Later.com — planowanie publikacji

Narzędzie do planowania publikacji zdjęć na Instagramie. Mechanizm jest taki sam jak u reszty aplikacji tego typu. Otrzymujesz przypomnienie na telefon o czasie publikacji danego wpisu. Następnie kopiujesz wcześniej zaplanowany tekst i hasztagi. Nie da się bowiem całego mechanizmu zautomatyzować. Wynika to tylko i wyłącznie ze specyfiki platformy jaką jest Instagram.

narzędzia do instagrama

Plusem tego narzędzia jest możliwość przesyłania zdjęć do biblioteki wewnątrz aplikacji. Da Ci to możliwość zarządzania tym samym zbiorem zdjęć z poziomu komputera i telefonu. Dodatkowo za pomocą kilku kliknięć zintegrujesz swoje konto na Dropboxie, czy Google Drive. Wyróżnikiem later.com na tle innych (chociażby Hootsuite) to przejrzysty design, a to zdecydowanie poprawia komfort pracy. Later posiada wbudowaną zakładkę do repostowania treści. Za jej pomocą możesz odnaleźć wpisy zawierające dany hashtag i podać dalej.

narzędzia do instagrama

Warto zwrócić uwagę na zakładkę analiza, gdzie znajdziesz najważniejsze informacje na temat Twoich wpisów. W wersji darmowej masz dostęp tylko do podstawowych wykresów. Jeżeli zdecydujesz się na wersję płatną odblokujesz szczegółowe raporty i wykresy pokazujące dane dotyczące każdego wpisu. Warto o tym pamiętać, jeżeli zdecydujemy się wykupić plan płatny.

A ILE TO KOSZTUJE?

Zacznijmy od tego, że nie musisz płacić. Later.com posiada wersję darmową. Oferuje w niej dostęp do jednej platformy i do 30 wpisów zaplanowanych w ciągu miesiąca. Innymi słowy możesz opublikować tylko jeden wpis dziennie jeżeli publikujesz codziennie. Uważam, że na potrzeby Instagrama to spokojnie wystarczy. Z ograniczeń o których należy pamiętać to brak możliwości wrzucania wideo. Opcja ta jest dostępna dopiero od pakietu Plus, która kosztuje 9$.

Repost — dziel się treściami innych autorów

Aplikacja na telefon dzięki, której możesz dzielić się treścią innych autorów. Na zdjęciu, czy wideo zostanie umieszczone oznaczenie autora. To ważne, aby pamiętać o tym aby podać źródło danego wpisu i nanieść odpowiednie oznaczenie na zdjęcie. To narzędzie oraz sposób udostępniania treści dalej jest charakterystyczny dla #igersów. W ten sposób można podzielić się wartościową treścią użytkowników i w pewien sposób wyróżnić daną osobę.

narzędzia do instagrama

Wersja iOS: Pobierz Repost na iOS

Wersja Android: Pobierz Repost na Androida

HashMe — odkryj moc hasztagów

Hashtagi to jeden z najważniejszych elementów na Instagramie. To za ich pomocą docierasz do treści nawiązujących do danego tematu, czy miejsca. Przy publikowaniu zdjęcia możesz ich zamieścić 30. Dzięki nim Twoja treść jest widoczna dla innych użytkowników, którzy przeglądają wpisy dotyczące danego tematu lub lokalizacji. To dzięki nim jesteś w stanie wyeksponować swoją treść w danym temacie.

Co to znaczy hashtag i jak z niego korzystać? Przeczytaj.

narzędzia do instagrama

Sam osobiście zawsze miałem problem z dobraniem optymalnej ilości hasztagów, które były związane z tematem. Na szczęście odkryłem HashMe. Narzędzie dla Instagrama, które działa na zasadzie kojarzenia. Wpisując dany hasztag w aplikację otrzymuję listę kilkudziesięciu innych propozycji, które nawiązują do tego źródłowego. Ciekawą alternatywą dobierania hasztagów jest wgrywanie zdjęcia. Aplikacja rozpoznaje obraz i dobiera najlepszą kompozycję #. Klikając wybierasz te, których chcesz użyć. Wszystkie zaznaczone są automatycznie kopiowane dzięki czemu możesz je wkleić bezpośrednio w later.com lub w Instagramie.

Wersja iOS: Pobierz HashMe na iOS
Wersja Android: Pobierz HashMe na Androida

Brand24 — odkryj najpopularniejsze hashtagi

Brand24 to narzędzie do monitoringu internetu. Poza domyślnymi funkcjami i korzyściami, które płyną z monitoringu internetu w Brand24 możesz sprawdzić najpopularniejsze hashtagi do Instagrama. Z poziomu Instagrama możesz sprawdzić ile postów pojawia się z danym hashtagiem.

Grafika przedstawiająca wyszukiwanie hashtagów na Instagramie w serwisie Instagram


100 najpopularniejszych hashtagów

To co wyróżnia Brand24 to możliwość odkrycia listy 100 najpopularniejszych hashtagów na podstawie dowolnie wybranego hashtagu. Co to oznacza dla Ciebie? Jeżeli działasz w branży #beauty, #fitness, czy #fotografia (pełna dowolność, serio!) to możesz w błyskawiczny sposób odkryć listę 100 najpopularniejszych hashtagów. Dzięki temu możesz sprawdzić:

  • które hashtagi są najpopularniejsze,
  • jak zmieniają się hashtagi dookoła Twojej marki,
  • sprawdzić jak zmieniają się hashtagi w wybranym przez Ciebie okresie
  • wyliczyć jaki jest zasięg dla każdego z hashtagu.

Grafika przedstawiająca listę 100 najpopularniejszych hashtagów do Instagrama

Na blogu Brand24 znajdziesz dokładną instrukcję Jak znaleźć najpopularniejsze hashtagi do Instagrama


Vsco.co — edycja zdjęć to coś więcej

VSCO to narzędzie, które oprócz edytora zdjęć tworzy ogromną społeczność. Aplikacja oferuje dostęp do zestawów prasetów (darmowych i płatnych), które uatrakcyjnią Twoje zdjęcie. Spotkałeś się ze zdjęciami oznaczonymi #vsco, czy #vascocam? Jeżeli tak, to znaczy, że były edytowane właśnie w VSCO. Aplikacja zyskała ogromną popularność na całym świecie. Dziś korzystają z niej instagramersi na całym świecie.

narzędzia do instagrama

Dostęp do samej aplikacji i podstawowych funkcji edycji jest całkowicie darmowy. Daje nam niestety namiastkę tego co ma do zaoferowania, choć jeżeli zdjęcia nie wymagają zbyt dużej edycji to sprawdzi się idealnie. Dodatkowe presety możesz dokupić i są podzielone na poszczególne zestawy. Ich ceny zaczynają się od 0,99$ i kończą na 9,99$ za specjalną wersję limitowaną.

Wersja iOS: Pobierz VSCO na iOS
Wersja Android: Pobierz VSCO na Androida

Snapseed — obróbka zdjęć nie musi być trudna

To najpopularniejsza aplikacja do obróbki zdjęć na telefonie. Rozwijana przez Google. Oferuje mnóstwo możliwości edycji. Aktualnie należy do moich ulubionych. Na całą aplikację składają się trzy główne moduły. Narzędzia, filtry i elementy poprawy twarzy. W każdym z modułów znajdziesz różne opcje i możliwości dzięki, którym uatrakcyjnisz swoje zdjęcia.
W module narzędzi znajdziesz podstawowe funkcje jak obracanie, czy przycinanie. Dla bardziej zaawansowanych jest możliwość edycji krzywych, czy balans bieli. Moduł filtrów jest odpowiedzialny za nakładanie konkretnych efektów na zdjęcie. To tu, dodasz ramkę, czy nadasz efekt starej kliszy. W module twarz poprawisz takie elementy jak oczy, czy wygładzisz skórę.

narzędzia do instagrama

Jeżeli myślisz o Snapseed to musisz wiedzieć, że pomimo wielu możliwości jest bardzo intuicyjną i prostą w obsłudze aplikacją. W swojej prostocie ukrywa możliwość precyzyjnego naprawiania obszarów zdjęć. I to co najważniejsze to fakt, że aplikacja wciąż jest aktualizowana i dochodzą nowe funkcjonalności. Aplikacja i wszystkie funkcjonalności są zupełnie darmowe!

Wersja iOS: Pobierz Snapseed na iOS
Wersja Android: Pobierz Snapseed na Androida

Boomerang — gif, tylko lepszy

Aplikacja tworząca ekosystem Instagrama. Obok Hyperlapse i Layout świetnie urozmaica treści dostępne na platformie. To jedno z moich ulubionych narzędzi. Jeżeli obserwujesz moje Stories (jeżeli nie to możesz to zmienić śledząc mój profil) na Instagramie to zapewne już o tym wiesz. Boomarang umożliwia nagrywanie krótkich animacji z serii zdjęć. W odróżnieniu od tradycyjnego gifa, całość jest zapętlona zgodnie z kolejnością wykonywanych zdjęć, więc unikamy tzw. przeskoku od końca do początku.

Boomerang umożliwia nagranie maksymalnie kilkusekundowej animacji, przez co całość jest bardzo dynamiczna. To idealne rozwiązanie jeżeli myślisz o krótkich formach. Możesz wyrazić emocję, czy pokazać daną czynność w ruchu. Jeżeli jeszcze nie korzystałeś to koniecznie spróbuj. Uważaj, bo uzależnia.

Iconosquare — liczby nie muszą być nudne

Jeżeli mówimy o social media to nie może zabraknąć narzędzia do analityki. Zrozumienie i wychwycenie tego co działa pozwoli Ci zwiększać skuteczność Twoich kolejnych działań. Iconosquare to narzędzie (kombajn!), które sprawdzi się w tym idealnie. Aplikacja w zaledwie kilka sekund oferuje dostęp do wielu danych. Wystarczy prosta integracja z Twoim kontem na Instagramie. Oprócz funkcji analityki oferuje kilka innych funkcjonalności. Na potrzeby tego tekstu nie będę się na nich skupiał.

Gdybym chciał opisać wszystkie jego możliwości to musiałbym napisać osobny tekst. Opisałem najważniejsze, moim zdaniem funkcje, które pomogą Ci w analizowaniu Twoich działań. Cały segment analizy składa się z 8 bloków, z czego każdy jest podzielony na mniejsze elementy.

Ogólne


W tej zakładce otrzymujesz dostęp do podstawowych wskaźników takich jak przyrost fanów, ilość komentarzy, czy ilość straconych followersów. Służy głównie do szybkiego sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku. W błyskawiczny sposób jesteś w stanie zobaczyć, czy Twój profil na Instagramie rozwija się zgodnie z założeniami. Biorą pod uwagę przyrost moich fanów widać, że coś się zatrzymało.

narzędzia do instagrama

Społeczność


To druga z dostępnych zakładek. Znajdziesz tu rozbudowaną wersję wykresu z przyrostem Twoich fanów z ostatnich tygodni, czy dzienny przyrost nowych followersów. W tym miejscu dowiesz się o geolokalizacji Twoich fanów oraz jakiej wielkości są ich profile. Takie informacje pozwolą Ci lepiej zrozumieć kogo skupia Twój profil i w jaki sposób budować komunikat. Na przykładzie mojego profilu widać, że są to głównie profile w przedziale 100-1000 followersów. Z dużym prawdopodobieństwem zainteresowałby ich wpis dotyczący zdobycia swoich pierwszych 10 000 obserwujących.

narzędzia do instagrama

Treść


Zakładka numer trzy. To tutaj znajdziesz dane i informacje na temat poszczególnych wpisów z przeszłości. Sprawdzisz ile razy użyłeś danego filtra przy dodawaniu zdjęcia na Instagramie. W tym miejscu znajduje się także chmura tagów, dzięki której zobrazujesz które hasztagi są najczęściej wykorzystywane przy Twoich wpisach.

narzędzia do instagrama

Zaangażowanie

To tu musisz się zatrzymać i poświęcić więcej czasu niż w pozostałych zakładkach. Na wykresach znajdziesz informacje o historii polubień i komentarzy. To w tym miejscu znajduje się odpowiedź na pytanie: Która godzina jest najlepsza do publikowania zdjęcia? Na prostym wykresie znajdziesz odpowiedź o dniu i porze kiedy Twoi odbiorcy wchodzili w interakcje z Twoimi wpisami. W moim przypadku okazuje się, że jest to poniedziałek o 21:00 – kto by pomyślał?

narzędzia do instagrama

Całościowo narzędzie oferuje bardzo wiele możliwości. Jeżeli myślisz o Instagramie jako głównym kanale komunikacji to bez zastanowienia powinieneś zainwestować 9$ i cieszyć się dostępem. W najtańszej opcji nie masz dostępu do analizy konkurencji i hasztagów. Tylko czy na początku to aż takie ważne?

Over — kreatywna grafika

Uprzedzam. Aplikacja jest dostępna tylko na iOS i jest płatna. I to nie mało, bo 10,99$. Over oferuje możliwość tworzenia kreatywnych grafik. W łatwy sposób możesz nałożyć tekst, grafikę, symbol na dowolne zdjęcie. Prosta i intuicyjna aplikacja. Posiada mnóstwo wzorów, kształtów, ikon które urozmaicą Twój profil na Instagramie.

narzędzia do instagrama

Tagboard — co w trawie piszczy?

Twórz tablice z danym hasztagiem i obserwuj dany temat w social media. Właśnie tak działa Tagboard. Narzędzie oferuje dostęp do wpisów Instagrama, Twittera, Facebooka, czy YouTube. W łatwy sposób możesz agregować wpisy, które zawierają określony hasztag na swoich tablicach. Z poziomu każdej tablicy możesz reagować i komentować na wybrane przez Ciebie wpisy. Wszystko dzięki temu, że łączysz swoje konto z narzędziem.

narzędzia do instagrama

Pomiędzy stworzonymi tablicami możesz się przełączać oraz dodatkowo filtrować za pomocą konkretnego słowa. W ten sposób bez problemu dotrzesz do wpisów, które zawierają w sobie #McDonalds i odnoszą się do BigMaca. Narzędzie przyda Ci się, gdy analizujesz treści zamieszczane pod danym hasztagiem. Być może przyda Ci się także, gdy organizujesz konkurs — choć tu monitoring internetu z pewnością sprawdzi się o wiele lepiej.

InstaPort  backup Twoich danych

Wiem, że to mało realistyczne, ale co by było gdyby Instagram zniknął? Wszystkie Twoje zdjęcia i filmy znikną. W tym momencie z pewnością ucieszyłby się Kodak. W ostatniej swojej kampanii reklamowej mówi o tym, że wspomnienia powinniśmy drukować (klik, ściągawka). Ciekawe czemu 🙂 Z pomocą przychodzi InstaPort.

narzędzia do instagrama

Darmowe narzędzie, które umożliwi Ci pobranie wszystkich zdjęć oraz filmów z danego profilu i zapisanie ich na Twoim dysku. Bardzo proste i intuicyjne. Jako alternatywa są także narzędzia jak Dinsta, DownloadGram, czy InstaSave. Niestety wszystkie trzy alternatywy umożliwiają jedynie pobranie pojedynczych zdjęć i wideo, więc jeżeli masz dużo treści to proces trochę zajmie.

Kilka słów ode mnie


Budowanie profilu na Instagramie nie różni się niczym innym od budowania go na innych platformach. Zmieniają się jedynie narzędzia i język komunikatu. Należy pamiętać, że działania typu #follow4follow są dobre tylko na krótki odcinek. Budowanie profilu to bieg długodystansowy. Powinniśmy pamiętać, że #CommunityFirst, czyli budowanie zaangażowania. Wykorzystywanie botów do zdobywania obserwujących, czy kupowanie polubień nie jest dobrym rozwiązaniem.

Ciekaw jestem z jakich narzędzi korzystasz Ty?

Z pewnością są takie, których nie znam, a powinienem. Podziel się nimi w komentarzu, chętnie przetestuję i dodam do zestawienia.

CHATBOT Z PRASÓWKĄ zSIECI!


Pra­sówka zSieci to zbiór naj­waż­niej­szych infor­ma­cji ze świata social media i mar­ke­tingu. Publi­ko­wana codzien­nie rano od ponie­działku do piątku w for­mie listy. Dostępna jest zarówno na blogu, jak i na Mes­sen­ge­rze! Co to ozna­cza? Naj­waż­niej­sze infor­ma­cje tra­fiają bez­po­śred­nio na Two­jego Face­bo­oka, bez koniecz­no­ści zaglą­da­nia na fan­page, czy blog. Jedyna co musisz zro­bić, wysłać wia­do­mość na moim fan­page: https://www.messenger.com/t/mateuszczech.blog/

wiadomości social media

Udostępnij:
POPRZEDNI WPIS
Prasówka zSieci. 3 maja.
CZYTAJ NASTĘPNY WPIS
Prasówka zSieci. 4 maja.
O autorze
Mateusz Czech

Sporo czasu spędzam w sieci. Przez ten czas odkryłem setki narzędzi. Są wśród nich te, które mogą pomóc Ci w codziennej pracy. Ponadto jestem gadżeciarzem i fanem technologii. Prywatnie fan Apple. Zawodowo związany z Brand24.

close
Thanks !

Thanks for sharing this, you are awesome !

Przeglądanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie Więcej informacji

Ciasteczka cookies na tej stronie są włączone, aby dostarczyć Ci najlepszy możliwy sposób przeglądania. Jeśli kontynuujesz przeglądanie strony, bez zmiany sowich ustawień o ciasteczkach, lub klikniesz "Akceptuj", wyrażasz na to zgodę.

Zamknij